Basında A.O.D.

Milli Kuşumuz Dünya Birincisi

Hürriyet Gazetesi ‘Milli kusumuz dünya birincisi’
Haber Giriş: 03.03.1998 – 00:00 | Son Güncelleme: 03.03.1998 – 00:01

Hollanda’daki ‘Dünya Kuş Yarışması’nda Zuhal Daştan adlı Türk’ün kanaryası birinci oldu. Minik kanarya, yarışmanın yapıldığı 2 bin kişilik salonda İstiklal Marşı’mızı çaldırttı.

Hollanda’nın Zutphen kentindeki yarışmaya 21 ülkeden 3 bin 318 kuş yetiştiricisinin 21 bin 738 adet kuşu katıldı. Yarışmanın ‘‘Irk Güzelliği’’ kategorisinde Daştan’ın Norwich ırkı kanaryası tüm rakiplerini geçip, şampiyon oldu.

Zuhal Daştan, kuşunun birinciliği ile gurur duyduğunu söyledi ve ‘‘Tabiatta kanarya küçük yeşil renkli bir kuş. İnsanoğlu onu almış, birkaç yüzyıl içinde değişikliğe uğratmış, çeşitli ırklar yaratmış. Bizim kuşumuz da ‘Irk güzelliği’ konusunda birinci oldu. Güzelliği 93 puan aldı. Zaten 100 puan verilmiyor’’ dedi.

3 dalda yarıştık

Yarışmaya Türk kuş yetiştiricileri 3 dalda, toplam 28 kanaryayla katıldı. Kuşların yüzde 70’ini kanaryalar, yüzde 30’unu muhabbet kuşları, sakalar, floryalar, isketeler, ispinozlar ve papağanlar oluşturdu. Daştan, ‘‘Tüm dernekleri Anadolu Ornitholoji Kuş Bilimi Derneği adı altında topladık. Türkiye’yi 1996’da Dünya Ornitholoji Kongresi’ne üye yaptık. 1998’de iki bin kişilik salonda milli marşımızı çaldırdık’’ diyerek mutluluğunu anlattı.

Ad verilmiyor

Yarışmaya katılmak isteyenlerin derneğe başvurabileceğini belirten Daştan şöyle devam etti: ‘‘Türkiye’deki kuş yetiştiricilerine haber gönderiliyor. Adaylar belirleniyor. Dünya Şampiyonası Sekreteryası’na bilezik numaraları bildiriliyor. Jüriyi etkilememek için kuşlara ad verilmiyor. Aday kuşlar 18 gün boyunca inceleniyor ve birinci seçiliyor. Yarışma her yıl başka bir ülkede yapılıyor.’’

İşte şampiyonumuz

Dünya Kuş Yarışması birincisi olan Norwich ırkı kanarya, güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bıraktı. En yüksek puanı alan kanarya, böylece ülkemize ilk kez bu alanda bir şampiyonluk getirmiş oldu.

Milli marşımız çalındı

Norwich ırkı kanaryanın yetiştiricisi Zuhal Daştan, altın madalyayı alarak, iki bin kişilik salonda milli marşımızı çaldırmaktan dolayı gururluydu.

KAYNAK:Hürriyet Gazetesi https://www.hurriyet.com.tr/gundem/milli-kusumuz-dunya-birincisi-39008492