Basında A.O.D., Derneğimiz

A.O.D. nin Gururlu Geçmişi

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Tarihçesinden Alıntıdır.

Ülkemizde Osmanlı zamanına kadar dayanan kanarya yetiştiriciliği 1950’lili yıllardan sonra örgütlenerek dernek sıfatında tüm kanarya severleri bir araya toplanmıştır. Bu süreçte birçok dernek kuruluşunun kötü niyetlerle kurulması, derneklerde yasa dışı faaliyet gösterilmesinden Kanarya Severler Dernekleri de nasibini almıştır. 1990`lı senelere gelinceye kadar Türkiye`de kanaryacılık çeşitli şehirlerde kurulu bulunan Kanarya Severler dernekleri vasıtası ile yürütülmekteydi. Yapılan müsabakalar şehirlerimizdeki bu dernekler vasıtası ile yapılmasına rağmen kuşların türleri birkaç kişinin inisiyatifindeydi. Bu kişilerin istediği kuş çeşitleri yarışmalarda yarıştırılıyordu. Yeni yetiştiricilerin bilinçsizce yaptığı tercihlere bağlı olarak bu yanlışlarda sürüp gidiyordu.
Bu durum böyle sürüp giderken 1994 senesinde İtalya`nın Udine kentinde yapılan Dünya şampiyonluğu müsabakası esnasında Dünya Ornitholoji Konfederasyonu (COM).un ileri gelenlerinin niye Türkiye gibi büyük bir devletin burada bayrağı dalgalanmıyor. Birçok küçük ülke federasyonları kendi ülkelerini temsil ederken sizler burada neden yoksunuz? Sözlerine muhatap olan Zuhal DAŞTAN ve Ahmet AYDOĞAN Türkiye`ye döndükten sonra mevcut kanarya derneklerini birleştirip bir federasyon çatısı altında toplama gayreti içine girmişlerdir. Ülkemizdeki o zamanki dernekler kanunu, federasyon kurulmasına müsaade etmediğinden bu yapılan çabalar sonuçsuz kalmıştır.

Böyle bir federasyon kurulmayınca düşünüp taşınmışlar ve birçok alternatif üretmişler. Sonunda ANADOLU ORNİTHOLOJİ (Kuş Bilimi) DERNEĞİ ismi altında bir dernek kurulmuştur. COM ile yapılan görüşmelerde durum onlara anlatılıp, COM tarihinde ilk kez bir dernek 1996 yılında COM.a üye kabul edilmiştir. Bu yıldan itibaren ülkemizin kanaryaları Dünya Şampiyonalarına Anadolu Ornitholoji Derneği adı altında boy göstermeye başlamıştır.

Ülke genelinde yapılan yarışmalarda, hakem ve kuş seçimlerinde haksızlıklar yapılmaktaydı. Anadolu Ornitholoji Derneği Türkiye`de ilk defa 1. ve 2. Türkiye Şampiyonasını Zuhal DAŞTAN ve Ahmet AYDOĞAN sponsorluğu ile dünya standartlarında yarışmaları düzenlemiştir. Bu şampiyonaların en büyük özelliklerinden biride Dünya standartlarında yarışma kafesleri ve standları yaptırılarak tertip edilmiştir. 1. Türkiye Ornitholoji Yarışması 19-20-21 Ocak 1996 tarihinde İstanbul Mecidiyeköy kapalı otopark üst katındaki lokanta ve salonunda 2. Türkiye Şampiyonası ise Ocak 1997 tarihinde İstanbul Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezinde tertip edilmiş ve başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Bu yarışmalar Türkiye`de ilk defa uluslararası standartlarda yapılan yarışmalardır. Anadolu Ornitholoji Derneği Türkiye`de yetiştirilen kuşların Dünya standartlarına uygunluğu ve bu standartların yeni yetiştiriciler tarafından bilinmediği gerçeğini fark etmişlerdir. Bu hususta büyük bir açığın olduğunu tespit ederek bu açığın giderilmesi için çalışmalar başlatmıştır. İstanbul Merter Güneş Otelde 11-12 Ekim 1997 tarihlerinde Ornitholoji Mondial Judge (OMJ) Dünya Ornitholoji Hakemleri Derneği Genel Sekreteri Kees MANDAG (COM un 2006 yılına kadar başkanlığını yapmıştır) katılımı ile gerçekleşen bir kanarya standartları semineri tertip etmiştir. Bu seminer sonunda yapılan sınav neticesinde geçerli notu alan arkadaşlar ileriki tarihlerde yapılan yarışmalarda hakem olarak vazife almışlardır.

Bu seminer Türkiye`de kanarya kuşlarının tanıtımı ve özelliklerinin tespiti açısından bir milat teşkil etmiştir. Bu seminer sonunda bastırılan kanarya kuşlarının cins ve özelliklerini belirleyen kitapçık bütün kanarya sevenlerin ilk başvurdukları bir alfabe haline gelmiştir. 1. ve 2. Türkiye yarışmalarının ardından 1998 Bursa ve 1999 Antalya derneklerinin düzenlediği bilahare diğer derneklerinde organizasyonları ile Türkiye yarışmaları devam etmiştir. 1996 senesinden itibaren Anadolu Ornitholoji Derneğinin organizasyonunda COM a gönderilen ve Türkiye`yi temsil eden kanaryalar Dünya COM yarışmalarında yarışmışlardır. Dernekler kanununda yapılan değişiklikler ile 2005 yılında kurulan KANARYA ve KAFES KUŞLARI FEDERASYONU kuruluşuna kadar ülkemizi yurt dışında temsil etmiş ve Türk Bayrağının yarışmalarda dalgalanmasına, İstiklal Marşımızın okunmasına önderlik etmiştir. Anadolu Ornitholoji Derneğimizi, kurucuları Zuhal DAŞTAN ve Ahmet AYDOĞAN’ı saygıyla selamlar, kendilerine sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi sunarız.

ALINTIDIR: Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu web Sitesinden

Yazının Devamı http://www.tkkkf.com/index.php?do=trhdet