Derneğimiz

Onursal Başkanımız Zuhal DAŞTAN

34A 001 Zuhal DAŞTAN

1948 yılında İstanbul’da doğdu. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olup öğrenimini İngiltere’de tamamlamıştır. 1971 yılından bu yana Pak Tavuk A.Ş ’nin Yönetim Kurulu başkanıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Kuş sevgisini anne tarafından almış olup, küçük yaşlarda güvercinde beslemiştir. Daha sonraları çeşitli ırk kanaryaları besledikten sonra Crested ve Norwich ırklarına ağırlık vermiştir. Norwich dalında 1998 yılında Dünya birinciliği, 1999 yılında ise Dünya ikinciliği kazanmıştır. Üretim sezonunda 200’ün üzerinde Norwich, 100’ün üzerinde Crested-Cresbred yavru elde etme hazzını yaşamış olup; özellikle Norwich dalında katıldığı yarışmaların hemen hepsinde ilk 5 dereceyi kazanma başarısını göstermiştir. Derneğimizin 1996 yılında kuruluşundan bu yana dernek başkanlığını başarıyla yürütmüş ve 2007 Ocak ayında görevi genç arkadaşlara kendi isteği ile bırakmıştır.

Türkiye’de bir ilk, Onursal Başkanımız Sayın Zuhal DAŞTAN tarafından yaşanılmıştır.

ALTIN TABLO
1998 – Norwich tekli dalda Dünya Birinciliği (Zuhal Daştan)
1999 – Norwich tekli dalda Dünya ıkinciliği (Zuhal Daştan)

Daha sonra ülkemizde çeşitli dernek üyesi kanarya sever arkadaşlarımızın Dünya dereceleri aldıkları görülmüştür.

ıki dönemdir sürdürmekte olduğu Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu (TKKKF) Başkanlığı”nı (11.01.2009) tarihinde kendi isteği ile bırakmıştır. Sağlıklı Beyaz Et Platformu Başkanlığı ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Derneği”nin (BESD BıR) Başkanlık görevlerini de başarı ile yürütmektedir.

Türkiye’deki ırk kanaryacılığının bugünlere gelmesinde ve tavukçuluk sektörünün kuş gribi nedeni ile yaşadığı krizi atlatmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

2006-07-14 09:22:11