Kanaryalar, Kanaryanın Tarihçesi

Kanaryanın İlginç Hikayesi

Bir zamanlar kanarya sahibi olmanın; şimdi garajda BMW sahibi olmak gibi veya 90larda evde muz ve kivi olması gibi birşey olduğunu söylesem…

Fenerbahçe dışında kanarya´yı sembol olarak benimsemiş benim bildiğim 4 takım daha var: Nantes‚ Norwich City‚ St. Truiden ve Brezilya milli takımı.

Kanarya kuşu‚ adını Atlantikteki kanarya adalarından alır. Biz bu adaların adını ilk defa Oktay Derelioğlu´nun Las Palmas´a transferi sayesinde duyduk. Bunun dışında başka bir Kanarya adaları takımı olan Tenerife‚ La Lİga´da yer almakta. Bu sene de erkek basketbolda Gran Canaria takımı ile oynadık. Kanarya adaları‚ köpek adaları demektir. İlk keşfedildiğinde burada yaşayan bir köpek türü görülmesi üzerine bu adı vermişlerdir (kimi yerlerde fok balığından aldığı yazıyor).

İspanyolların coğrafi keşifleri sırasında bu adaya uğramışlar ve bu adada gördükleri kuş türüne adanın ismini takmışlardır. O zamanlar dünyanın her yerine sadece bu adadan geliyormuş ve bu yüzden elde etmesi zor bir hayvanmış. Düşünün‚ satın almak için ciddi bir para ödüyorsunuz ve aylar sonra siparişiniz elinize ulaşıyor. Günümüzde başınıza böyle birşey Ferrari falan alırken başınıza gelebilir. Daha sonra çeşitli yerlerde kanarya üretim tesisi açılınca (ilk Almanya´da açılmış olması lazım) fiyatı düşüyor. Ülkemizde de bir zamanlar yerli kanarya ırkı üretilmiş:

https://anadoluornitoloji.com/irk-kanaryamiz-istanbulin/
http://www.agaclar.net/forum/kuslarimiz/9178.htm

Kanarya‚ bir zamanlar madenciler için de önemli bir hayvandı. Madenlere kanarya ile inilir‚ hayvan ölürse gaz sızıntısı olduğu anlaşılırdı. Bu sayede bir çok madencinin hayatını kurtarmıştır. Norwich City´nin kanaryayı tercih etmesinin sebbi budur.