Kanarya Irkları

PARISIEN

Parisienlerin ataları bugünkü North Hollandislerdir. 1870’lerde ilk Frise Parisienler yetiştirildi. şu anda C.O.M. standartlarında Parisien kıvırcıkları Fransızların yetiştirdiği bir ırk olarak kabul edilir. Standartlarda son söz Fransız Federasyonu’na aittir. Parisien kanaryalar arasında 13 bölümden puanlanan tek kuştur. Bu 13 bölümden genel kondisyonu hariç tutarsak Parisieni, Parisien yapmak için 12 parçayı tam olarak bir puzzleda birleştirmek gerekir.

1-KAFA: Oval bir kafa olmalı arkada enseden gelen bir kukuleta yukarıya doğru sivrilip çıkmalı, kafanın ön kısmı yanlara doğru taranmış olmalı. Yanakları sanki bir şey yemiş gibi kabarık durmalıdır, bunlara favori denir. Kafa şekilleri üçe ayrılır.

A) ELMA: En çok tutulan kafa şeklidir, enseden yukarı uzanan bir kukuleta bulunmalıdır.
B) KASK: Bu tip yarışmalarda pek tutulmaz ama damızlıkta şarttır. Çok düz durur, ön ve üst kısım taralı gibidir.
C)KOMBİNE: İki modelin birleşimidir. Kukuleta çok yüksek değildir, ense tüyleri iki yana doğru uzar,ön kısmı taralıdır,tutulan bir kafa şeklidir.

2-BOYUN: Tasma veya papaz boyunluğu gibi kafanın etrafını çepeçevre sarar. Tam ve kesintisiz olmalıdır, vücuda yapışık gibi durmalıdır.
3-GÖĞÜS (Böğür): Göğüs tüyleri sanki soldan sağa, sağdan sola hareket eder gibi yatık el yazısı gibidir. Tüyler istiridye kabuğuna benzeyip çok simetrik olmalıdır. Göğüs tüylerinin hacimli olması istenen bir özelliktir. 
4-YÜZGEÇLER (Yanlar): Uzun, büyük, geniş, gelişmiş tüylerden oluşmalı yukarıya doğru ve kanat hizasına kadar yükselmelidir. Yanlar muhakkak iki tarafta simetrik bir şekilde olmalıdır.Tek taraflı yan değerlendirilmez.


5-SIRT(Manto-Omuz-Buket):  Sırt, manto, omuz ve buketten oluşur. Simetrik bir şekilde iki yana doğru yatan sık ve gür tüylerden oluşur.Yanlara doğru bir apolet gibi yükselir,mutlaka simetrik olup güzel bir buketle bitmelidir.Kuşun omuzlarından kanat uçlarına doğru olan bölümü bir tam kabul edersek bu bölümün %66’sı manto tüyleri %34’ü buket tüyleri olmalıdır.Buket tüyleri ipek gibi olup kanatların bittiği  yerden kuyruğa doğru olmalıdır.Kanat bindiren kuşlarda buket genellikle görünmez bu sebeple kanat bindiren kuşları  damızlıktan çıkarmak gerekir.  

6-HOROZ VE ZEYTıN TÜYLERİ: Zeytin tüyleri, horoz tüylerinden önceki, kanatların altından sarkan, horoz tüylerine göre epeyce kısa olan zeytin tanesi seklindeki tüylerdir. Horoz tüyleri ise hayli uzunkuyruğun iç yanına sarkan kalın tüylerdir.
7-KUYRUK: Uzun geniş tüylerden oluşmalıdır. Uca doğru dikdörtgen bir hal almalıdır. Temiz bir kuyruk tercih edilir,bu yüzden kuşa temiz bakılmalıdır.Zira uzun bir kuyruğu taşımak zor olduğu için çabuk kirlenir.
8-KANATLAR: Uzun düzgün ve güzel durmalıdır. Çapraz duran kanatlar, buketi yok ettiği gibi hem buket puanını, hem de kanat puanını düşürür, yetiştiricilerin çok dikkat etmesi gerekir. Düzgün kanatlar damızlık için çok önemlidir.
9-AYAKLAR VE TIRNAKLAR: Ayaklar uzun, kuvvetli ve temiz olmalıdır, baldırlar bol tüylü olmalı, tırnaklar kıvrık veya düz olabilir. Son yıllarda kıvrık tırnaklar kuşların kafeslerine takılmaları sebebi ile hayvanları koruma dernekleri ile kanarya yetiştiricilerini karşı karşıya getirmiştir. Bu nedenle bu kıvrımlı tırnaklardan düz tırnaklara dönüş başlamıştır ama şu anda tirbuşon gibi tırnaklar istenmektedir.
10-BOY: En az 19 cm olmalıdır, üst sınırı yoktur.Boylu kuşlar Parisien vasfı taşıdıkları zaman büyük avantaj elde ederler.
11-TÜYLER: Uzun, ipeksi, hacimli ve kaliteli olmalıdır. Parlak tüyler her zaman avantaj sağlar.
12-DURUŞ: Kuş tünekte 50 derece açı ile durmalıdır. Bu açı şöyle hesaplanır; kuşun gözünden kuyruğuna doğru sanal bir çizgi varsayalım, diğer bir çizgiyi de kuşun durduğu tünekten kuşun kuyruğuna doğru bir çizgi çizelim, bu iki çizginin birleştiği noktadaki açı 50 derece olmalıdır. Bunun yani sıra kuş kendinden emin, gururlu ve görkemli durmalıdır. Tünekte yatan veya çok dik duran kuş tercih edilmez.
13-GENEL KONDİSYON: Kuşun yarışma kafesinin temizliğinden, kuşun hareketlerinden, kuşun vücut uyumundan, kuşun simetrisinden, kuşun temizliğinden, kendini sergilemesine, jürinin şahsi görüşüne kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan bölümdür.

BİLEZİKLERİ : Dış çap 4,3mm ıç çap 3,1mm.

YARIŞMA KAFESİ TÜNEKLERİ :
Tünek sayısı bir ,dikdörtgen olup köşeleri yuvarlatılmalı yüksekliği 1cm eni 2 cm olmalıdır.
24 Mart 2006 tarihinde COM’da alınan kararlar gereği, Parisien ırkında düzenleme getirilmiştir.
Değişiklik yok,kafes aynı 14mm. çaplı iki tünek 10 tel arası,yemlik tüneklerden biraz yukarıda.

PARISIENPUAN
YÜZGEÇLER15
BOY (en az 19 cm.)10
TÜY10
DURUŞ10
MANTO – OMUZ – BUKET10
GÖĞÜS10
KAFA7
HOROZ TÜYÜ5
KANATLAR5
AYAKLAR VE TIRNAKLAR5
KUYRUK3
BOYUN VE YAKA5
GENEL İNT.5
TOPLAM100


HAZIRLAYAN: HAYRETTİN KURŞUNLUGİL