COM Standartları

Gibber Italicus

Kriter

Puan

Standart

Hatalar

Duruş 15 7 rakamı şeklinde. Baş omuzlardan daha aşağıda. Baş ve boyun vücut ile 80 derecelik bir açı oluşturur. Kuş bazen kafesin tellerine tutunup geriye kaykılır. Kuşun sırtı ile kuyruğu bir doğru oluşturur. 7 rakamı şeklinde değil. Baş çok yukarıda. Omuzlar çok geniş. 80 dereceden farklı bir duruşta.
Baş ve Boyun 15 Baş yılansı. Çok küçük, parlak. Gözlerin etrafı (az tüylü) hafif çıplak. Boyun: Oldukça uzun ve oldukça parlak. Yatay. Üstten hafif içe doğru çukur. Çok iri ve kıvırcıklıklar var. Boyun kısa ve kıvırcık tüylerle kaplı.
Bacaklar 10 Uzun ve gergin. Butlar çıplak(Tüysüz). Bacaklar kısa ve kırık. Butlar yeterince çıplak değil. Dizler ters bükülüyor.
Manto 10 Küçük ama son derece simetrik. Omuzların çok üzerinde değil. Manto yok. Simetrik değil. Omuzların çok altında.
Göğüs 10 Küçük ve az tüylü, ama tüyler kıvrık. Göğüs kemiğinin boğaza doğru en fazla 1 cm. si çıplak (tüysüz) olacak. Hiç kıvırcıklık yok. Simetrik değil. Göğüs kemiği yeterince belirgin değil veya 1cm’den daha fazla bölge belirgin çıplak (tüysüz).
Yan Yüzgeçler 10 Kısa, dik ve simetrik. Yok, dik değil. Simetrik değil.
Boy 10 En fazla 15 cm. 15cm’den büyük.
Kanatlar 5 Uzun ve vücuda iyice yapışık Kısa ve/ veya üst üste binmiş.
Kuyruk 5 Dar, yıpranmamış ve temiz. Uzun, geniş. Çok yıpranmış. Horoz tüylü.
Tüy Yapısı 5 Kısa, parlak ve sağlam. Bütün renkleri olabilir. Kuş sadece ince tüylü (intensiv tüy) olur. Çok uzun. Çok gür. Kalın tüy (Buff) karaktere sahip. Mat.
Genel Kondisyon 5 Genel Kondisyon: Sağlıklı, yıpranmamış, temiz. Sağlıklı değil. Tırnaklar ve kuyruk yıpranmış. Pis
Kaynak :  Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Web Sitesi  http://tkkkf.com/index.php?do=stdall