COM Standartları

Belçika Kamburu

Kriter

Puan

Standart

Hatalar

Duruş 40 Hareket ederken kuş boynunu öne uzatıp omuzlarını kaldırır. Başı sırttan (arkadan) bakılınca görünmez. Sırt kuyrukla dikey bir çizgi oluşturur. Kuş ayaklarının üzerinde yavaşça gerinir ve 7 biçiminde durur. Kuşun kuyruğu ile tünek arasında 1cm uzaklık olmalıdır. Kuşun boynu ile vücudu arasında 80 derecelik bir açı oluşur. Sinirli, düzgün bir üçgen şeklinde değil. Kuyruk tüneğin altında. Kanatlar vücuda yapışık değil.
Vücut 25 Göğüs üçgen şeklinde uzun ve geniş, kuyruk ile birlikte düşey bir çizgi oluşturur. Dolgun, geniş, üçgen sırt ,ne çok yuvarlak, ne çok oyuktur. Omuzlar geniş ve yüksek. Kanatlar uzun ve vücuda yapışıktır. Göğüs dar. Silindir şeklinde. Üçgen değil. Çok kısa. Omuzlar çok oyuk. Omuzlar çok dar, yuvarlak, üçgen değil. Kanatlar ayrık.
Baş ve Boyun 12 Baş küçük ve oval. Boyun ince ve uzundur. Baş büyük ve iri. Boyun kısa ve dar.
Tüy Yapısı 8 Tüyler mümkün olduğunca düz ve parlaktır. Kuş portakal veya kırmızı hariç her renk olabilir. Tüyler çok kıvırcık ve kaliteli değil. Kırmızı boyalı.
Boy 5 En az 17 en çok 18 cm.dir. Uzunluk gagadan omuzlara ve omuzlardan sırtı takip ederek kuyruğun ucuna kadardır. 17 cm.den küçük veya 18 cm.den çok büyük.
Bacaklar ve Butlar 5 Bacaklar uzun, hafif bükük ve tüylü. Butlar vücuda yapışıktır. Bacaklar kısa. Tüysüz. Ayaklar Gibber şeklinde çok dik, bükülmüyor.
Kuyruk 5 Sağlam, dar, uzun ve sırt ile aynı çizgide durmalıdır. Kuyruk balık kuyruğu gibi açık. Veya sırtla çizgi halinde değil tünekten çok uzak duruyor.
Kaynak :  Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Web Sitesi  http://tkkkf.com/index.php?do=stdall